Strefa Aktywnej Młodzieży (2022-2024)

Strefa Aktywnej Młodzieży (SAM) to projekt dla młodzieży w wieku 13-20 lat. Tworzymy młodym ludziom szansę na realizację Waszych własnych projektów społecznych i ekologicznych. Możesz wziąć udział w projekcie, jeśli uczysz się lub mieszkasz w Rybniku. Nasz projekt ma dwie edycje!W każdej edycji weźmie udział 15 grup po 5 osób. Będziecie się uczyć, jak przygotować i wykonać własny projekt. Spróbujcie go zrealizować! Na koniec pokażecie swoje wyniki i to, co udało Wam się zrobić. Z Waszych działań skorzystają inni! Będziecie aktywną młodzieżą naszego miasta. W projekcie nauczycie się wielu rzeczy, które kiedyś przydadzą się Wam w pracy i w działaniu dla dobra nas wszystkich!

Wartość dofinansowania ze środków Narodowego Instytutu Wolności – CRSO w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NoweFIO wynosi 296 351,40 zł.

Wyjaśniamy o co chodzi!

Przeczytaj i dowiedz się, co robimy w projekcie.

Możesz się zgłosić jeżeli:

  • uczysz się w szkole w Rybniku – nawet jeśli mieszkasz gdzieś indziej,
  • mieszkasz w Rybniku – nawet, jeśli uczysz się gdzieś indziej,
  • masz co najmniej 13 lat,
  • nie masz więcej niż 20 lat.

Jeśli nie masz 18 lat, to Twój rodzic lub opiekun prawny musi się zgodzić na Twój udział w projekcie.

  • wypełnij formularz zgłoszeniowy on-line,
  • wydrukuj formularz, wypełnij i przynieś do sekretariatu Szkoły Społecznej (ul. św. Józefa 30, wejście od strony McDonald i Dworca),
  • nagraj film ze swoimi danymi i odpowiedziami na pytania w formularzu i wyślij link do niego na adres granty@sord.rybnik.pl

Jeśli masz problem z wypełnieniem formularza, potrzebujesz pomocy lub chcesz o coś zapytać, napisz pod adres m.naczynski@sord.rybnik.pl

Pierwsze spotkanie w edycji 1 to kwestie organizacyjne – rozdanie pakietów uczestnika, poznanie zasad programu i swojego zespołu.

Szkolenie 1: Poznasz 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Usłyszysz o przykładach projektów, które można realizować i są zgodne z Celami. Poznasz inne zespoły. Porozmawiasz ze swoją grupą i poszukacie wartości, które są dla Was ważne.

Szkolenie 2: Nauczysz się planowania i zarządzania projektem. Określicie problem, na który poszukacie rozwiązań. Znajdziecie cele, które ma spełnić Wasz projekt.

Szkolenie 3: Zaplanujecie zadania w swoim projekcie. Ustalicie harmonogram ich wykonania. Określicie jakie efekty osiągnięcie w projekcie i jak je policzycie.

Szkolenie 4: Zbudujecie kosztorys projektu. Będziecie szukać cen i kosztów, porównywać oferty. Napiszecie kilka e-maili z pytaniem o ofertę danej osoby lub sklepu.

Szkolenie 5: Zbudujecie kampanię informacyjną o Waszym projekcie. Poćwiczycie korzystanie z narzędzi cyfrowych (grafika, film).

Szkolenie 6: Nauczycie się promować swoje działań. Dowiecie się jak towrzyć dokumenty w swoim projekcie. Jak zbierać dowody na to, że naprawdę działacie. Nauczycie się podstaw fotografii i nagrywania filmów, budowania opowieści, używania programów cyfrowych do pracy w projekcie.

Szkolenie 7: Dowiecie się jak i skąd zebrać pieniądze na realizację aktualnych projektów i przyszłych działań.

W 2015 r. w Nowym Yorku odbył się Szczyt Zrównoważonego Rozwoju. 193 państw przyjęło wtedy plan rozwoju świata do 2030 roku. Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 zadań do wykonania.

Tutaj możesz poznać wszystkie Cele i wszystkie zadania.

Tutaj animacja mówiąca o zrównoważonym rozwoju – napisy po polsku.

Wasz projekt może być skierowany do małej lub dużej grupy osób. Możecie chcieć działać na swoim osiedlu, w dzielnicy, w szkole, w całym mieście lub w internecie.

Wiemy, że dla młodzieży bardzo ważni są ludzie. Możecie przygotować projekt dotyczący głodu, dzielenia się jedzeniem, wspierania młodzieży na rynku pracy.

Widzimy, że dla młodych ważna jest ekologia. Możecie zrobić projekt dotyczący recyklingu, oszczędzania wody, zbierania deszczówki, sadzenia drzew i krzewów, ponownego używania rzeczy lub zrównoważonych zakupów. Wierzymy w Waszą pomysłowość!

Słyszymy, że młodym osobom zależy na godnym życiu i byciu zadowolonym. Możecie zrobić projekt promujący zdrowie psychiczne i fizyczne, zachęcający do realizacji hobby, aktywizujący innych.

Rozmawiamy z młodymi ludźmi o pokoju na świecie. Możecie działać na rzecz uchodźców, tolerancji, akceptacji, przeciwdziałania przemocy.

51% ludzi na świecie to osoby do 30 roku życia! Wierzymy, że Wasze pomysły będą świetne!

Tak!

Zdobędziesz doświadczenie, którym możesz podzielić się w swoim CV.

Przy okazji szkoleń otrzymać zaświadczenia i certyfikaty o zdobyciu kolejnych, ważnych umiejętności!

Poznasz ludzi z pasją, zainteresowaniami, którzy mogą stać się fajnymi znajomymi 🙂

O satysfkacji z robienia czegoś dobrego i fajnego nie musimy wspominać? 😉 

Harmonogram