„ECO-exploring” – projekt edukacyjny dla klas 1-3

Kolejny sukces #Społecznej w konkursie wolontariackim Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego (Fundacja ING Dzieciom), tym razem pn. Moje środowisko – I edycja 2021 rok. Znaleźliśmy się w gronie 33 zwycięskich projektów, które otrzymają dofinansowanie na eko projekt.  

ECO-exploring to szkolny ogród, który ma być miejscem do łączenia wiedzy i doświadczenia z różnych dziedzin nauki, co pozwoli na lepsze poznanie zjawisk zachodzących w przyrodzie. Elementem przestrzeni będą także ścieżki sensoryczne, dzięki którym uczniowie będą mogli wzmacniać sprawność motoryczną i sensoryczną. Liderem projektu po stronie Banku jest tata Laury z klasy 3 – Paweł Baryła, a wsparcie merytoryczne zagwarantuje nam partnerstwo rybnickich organizacji i instytucji: Fundacja Mój Las oraz Zieleń Miejska w Rybniku.

Za nami warsztaty z przedstawicielami Zieleni Miejskiej w Rybnik.eu – Miasto Rybnik. Pani Kasia i Pan Bernard podzielili się swoim doświadczeniem na temat roślin ozdobnych i użytkowych, sposobów nawożenia i ochrony przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, a także szkodnikami. Udzielili kilku wskazówek, jakie rośliny powinny znaleźć się w naszym szkolnym ogródku. Następnie uczniowie zajęli się projektowaniem ogrodu. Będą warzywa, owoce, kwiaty, drzewa, budki lęgowe… To będzie przestrzeń do pracy projektowej oraz wzmacniająca sprawność motoryczną i sensoryczną. Tak widzą ją nasi uczniowie. 

Tworzymy nasz szkolny eko ogród #Społecznej. Za nami dwa dni ciężkiej pracy rodziców, uczniów i nauczycieli, której efektem są pięknie przygotowane mini szklarnie, warzywniaki i pierwsze posadzone warzywa, kwiaty, krzewy owocowe. Tym samym wkroczyliśmy w kolejny etap projektu edukacyjnego dla uczniów klas 1-3 „ECO – exploring”. 

Fundacja Mój Las to partner naszego projektu ECO-exploring (Fundacja ING Dzieciom), który uzbroił naszych uczniów w wiedzę na temat lasów, drzew, budek lęgowych. Podczas warsztatów posadziliśmy klasowe drzewa. Jesteśmy ciekawi, jak zmieni się obraz naszego szkolnego ogrodu po wakacjach, ponieważ zawisną w nim także budki lęgowe i domki dla owadów. Pani Natalio, dziękujemy za ogrom wiedzy i wskazówki, dzięki którym będziemy zbierać piękne plony. Dziękujemy także radnemu naszego miasta Knesz Radosław – Ten Radny za odwiedziny i docenienie ogromu pracy włożonego w zbudowanie naszego szkolnego ogrodu. Cieszymy się, że nasz ogród jest nowym eko miejscem na mapie Rybnika i naszej dzielnicy.

Sezon zakończyliśmy Festiwalem Jesiennych Produktów! Coś czujemy, że za rok znów się spotkamy. Wzbudziliśmy zainteresowanie nie tylko wśród uczniów, rodziców i przyjaciół #Społecznej, ale także przechodniów. Grono naszej społeczności rozszerza się. 

Ogromne podziękowania należą się Marianka RWS- ekologicznemu gospodarstwu, które podarowało nam mnóstwo słoików ogórków kiszonych.